Nedostatek železa : Kdy si máte dělat starosti?

Nedostatek železa je běžný zdravotní problém, který může mít mnoho důsledků pro pohodu a vitalitu člověka. V tomto článku se zabýváme škodlivé účinky nedostatku železa na organismus.a příznaky, které mohou být jeho důsledkem.

Je nezbytné porozumět význam železa v naší stravě a jak předcházet případnému nedostatku tohoto důležitého minerálu. Zjistěte, na jaké příznaky si dát pozor a co můžete udělat pro udržení dostatečné hladiny železa v těle.

Zásadní role železa v těle

Železo hraje v našem těle zásadní roli, zejména v oblasti při tvorbě hemoglobinu. Hemoglobin je bílkovina, která se nachází v červených krvinkách a umožňuje tvorbu glukózy. přenáší kyslík z plic do různých tkání a orgánů. v těle.

Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, protože se váže s kyslíkem za vzniku oxyhemoglobinu. Bez dostatečného množství železa je tvorba hemoglobinu ohrožena, což může vést k anémii a problémy s přenosem kyslíku v krvi.

Důsledky nedostatku železa

Nedostatek železa je celosvětově závažným zdravotním problémem, postihuje především ženy ve fertilním věku.děti a starší osoby. Podle Světové zdravotnické organizace trpí nedostatkem železa přibližně každý čtvrtý člověk na světě.

Hlavními příčinami nedostatku železa jsou strava s nízkým obsahem železa, významná ztráta krve (jako při menstruaci u žen) a problémy se vstřebáváním železa z těla.

Následky nedostatku železa mohou být závažné, od únava a slabiny až po závažnější komplikace, jako je např. kognitivní poruchy a srdeční problémy.

Diagnostika a léčba nedostatku železa

Nedostatek železa se obvykle diagnostikuje pomocí krevním testem, který změří hladinu feritinu který je zásobním proteinem železa, a hladiny hemoglobinu.

Mezi příznaky spojené s anémií z nedostatku železa patří např. únava, slabé stránky závratě, bolesti hlavy a bledá kůže. Jakmile je nedostatek železa diagnostikován, lze jej léčit užíváním doplňků stravy ve formě tablet nebo sirupu.

Přečtěte si také :  Používejte tento olej při vaření a pečujte o svůj mozek, říká to odborník!

Doporučuje se také zvýšit konzumaci potravin bohatých na železo, např. červené maso, luštěniny a obiloviny a na podporu vstřebávání železa kombinací s vitaminem C.

Karolína Svobodová
Karolína Svobodová

Karolína Svobodová, dynamická spisovatelka, se zabývá tématy od praktického života až po duchovní pohodu.

Voir tous ses articles